Fauna a flóra

Fauna

Chorvatsko má překvapivě bohaté zastoupení zvířat a rostlin. Žijí tu divoké husy a kachny, čápi, jeřábi, pelikáni a plameňáci, jsou tu i významná zimoviště ptáků ze severní Evropy. Mimořádná je i druhová pestrost motýlů. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Především sardele, tuňáci, makrely a palamidy. Téměř na každé delší plavbě po Jadranu tvoří občasný doprovod lodi dovádějící delfíni, které ale můžete vidět i pokud se vydáte ráno na Pláž Crvenka, která láká milovníky přírody a šnorchlování.

Flóra

Původní rostlinstvo Jadranu patří ke středomořské oblasti, pro niž je typická vždy zelená vegetace a velké bohatství rostlinných druhů.

Co by bylo Chorvatsko bez tradiční vůně borovic, která vás doprovází po celém ostrově. Také levandule patří mezi oblíbené květiny a ne jen u nás můžete obdivovat krásu a vůni této výjimečné rostliny.

Tradičními rostlinami pěstovanými pro užitek jsou olivovníky, kterým vděčíme za vysoce kvalitní olivový olej a jedinečnou chorvatskou přírodní kosmetiku. Věděli jste, že právě Chorvatsko je místo, kde najdete přírodní ingredience nejvyšší kvality pro bio kosmetiku? Skutečnost, že o olivovníky není téměř třeba se starat, z nich učinila v minulosti nejoblíbenější užitkovou dřevinu v pobřežních oblastech.

Velmi rozšířenou plodinou celého přímoří je vinná réva. Přímoří proslulo zejména zvlášť kvalitními červenými víny, ale i bílá vína jsou vysoce ceněna. Chorvatsko vyrábí přes 700 vín a některá jsou opravdu vynikající kvality. Puristé se mohou posmívat, ale místní mají zvyk ředit si své víno. Na jihu to nazývají bevanda a na severu to je gemist ( který můžete ochutnat i u nás).